Close

info@exisport.com

Domáce cvičenie – ako si udržať motiváciu.

Domáce cvičenie – ako si udržať motiváciu.

Cesta života je plná snov, ktoré nikam nevedú. Pretože ľudia, ktorí tieto sny riadia, stále nenaštartovali motory. Mnohí donekonečna odkladajú na zajtra to, čo môžu urobiť dnes. Iní nemajú žiadny plán a čakajú na ostatných, aby viedli ich sny a životy za nich. Mať sen bez akčného plánu je presne ako krásne športové auto bez motora. Viete, čoho všetkého je schopné, ale jednoducho nemôže. Premeňte svoj sen na zrealizovateľný plán a potom ho začnite realizovať. Takže, nič neodkladajte na zajtra, keď môžete pokročiť dnes. Mnoho ľudí, hlavne mladých dievčat a žien si dáva za cieľ- schudnúť. Cvičia hlavne preto, aby schudli. Zameriavajú svoju pozornosť na to, koľko kíl počas cvičenia zhodili a nevedomky si tým okliešťujú myseľ. Podobá sa to na vodiča auta, ktorý sa snaží čo najviac ušetriť na benzíne. Šoféruje tak, aby minul čo najmenej paliva, no zážitok z jazdy nevníma. Jeho myseľ nie je sústredená na zážitok, prítomný okamih, radosť z jazdy… Necvičte iba preto, aby ste schudli. Cvičte kvôli sebe, pre radosť z pohybu, pre osobný rozvoj. A keď potrebujete, určite touto cestou nielenže schudnete, ale budete sa cítiť oveľa lepšie, zdravšie, budete mať zo seba radosť, že ste dokázali pre seba niečo urobiť. A čo už je lepšia motivácia ako vidieť výsledok a byť s ním spokojný?


Začiatky boli, sú aj budú ťažké. Najhoršie sú prvé týždne, kým si telo zvykne na určitú záťaž, preto treba hlavne disciplínu, odhodlanie prekonať sa, zotrvať a pokračovať aj po svalovke a postupne tak dosiahnuť efekt. Ako sa hovorí, keď chceš niečo dosiahnuť, musíš proste makať, alebo bez práce nie sú koláče…
Zo dňa na deň sa proste zázraky nedejú !!! Ak si postavíte cieľ, ktorý považujete za dostatočne dôležitý, za významný a pre vás efektívny, dostanete chuť svoj cieľ aj realizovať. A práve slovíčko chuť tu je synonymom motivácie. Ak mám chuť cvičiť, som motivovaný.


Nájdite v sebe motiváciu teda chuť. Položte si pár otázok. Ste spokojní so svojím odrazom v zrkadle? Je s vami spokojní váš partner? Cítite sa fit? Ak ste odpovedali aspoň na jednu otázku nie, je najvyšší čas s tým niečo urobiť.
Čítajte články a časopisy na tému, ktorú chcete sledovať. Predtým, než sa odhodláte na túto premenu, odfoťte sa a zaveďte si denník, kde si zapíšte svoju váhu a aktuálne miery(obvod biceps, hrudník, pás, boky, obvod stehien a lýtok,..). Vystrihnite z časopisu fotku tela svojho vzoru (či už je to fitneska, model) a nalepte ju vedľa tej vašej, alebo na miesto, kde ju budete mať každý deň na očiach. Pohľad na rozdiel ako vyzeráte teraz a ako chcete vyzerať vás určite naštartuje. Napíšte si cieľ, ktorý chcete dosiahnuť. Musí byť hlavne reálny a časovo ohraničený. To znamená, ak chcete, aby vám motivácia pomáhala dosiahnuť výsledky, mali by ste si dať také ciele, ktoré vás – zmotivujú. Teda budú mať pre vás efekt, ktorý vám stojí za námahu. To je motivácia. Preto sa odporúča, aby cieľ bol ambiciózny, taký, čo vás priťahuje, ale realizovateľný. Primalý cieľ by vám nestál za námahu a nereálny cieľ by ste vzdali…Ak nebude reálny a vám sa ho nepodarí dosiahnuť za stanovený čas, môžete byť z toho frustrovaní. Ale ani v takom prípade netreba vešať hlavu. Cieľ prehodnoťte, rozmýšľajte kde ste urobili chybu a čo musíte zlepšiť. Ak to predsa dokázali iní, dokážete to aj vy.


Ak je to možné, pustite si pri cvičení hudbu. Povzbudí a zlepší náladu, dodá energiu a prebudí vás k lepším výkonom, keď si už budete myslieť, že nevládzete. Netreba cvičiť hodiny, stačí, ak si naplánujete 20 minút denne, najlepšie každý deň v rovnakom čase, kedy vám to najviac vyhovuje.
Nevážte sa každý deň, mohlo by vás to totiž demotivovať. Postačí raz za 2 týždne a údaje je dobré si do denníka zapísať. Pravdou je, že číslo na váhe nie je také dôležité. Ide o to, že ak cvičíte pravidelne, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vaše svaly formujú a svaly sú tažšie. To znamená, že váha môže ukazovať viac, zatiaľ čo v skutočnosti je telo vizuálne tenšie. Takže vezmite do rúk radšej meter
a svoje partie si premerajte a samozrejme zapíšte. Pozitívny výsledok sa určite dostaví a výsledok zapôsobí viac ako slová.


Citát na záver:
„Najväčšia zo všetkých chýb je nerobiť nič, keď môžeme vykonať aspoň málo.“  Sydney Smith

Alena Maďarošová

odd. zákazníckej podpory

 

Bohatú ponuku náčinia a vhodného oblečenia pre fitnes nájdete v našom webshope.

Páči sa Vám, čo robíme? Podporte nás nákupom!