Close

info@exisport.com

Voda – základ života.

Voda – základ života.

Aj napriek tomu, že vonku sa nám citeľne ochladilo, nadchádzajúci víkend sa, aspoň podľa predpovedí, javí byť ideálnym pre výlet do prírody. Vhodnej  výbave, ktorá v rámci turistických aktivít zabezpečí komfort,  pohodlie a bezpečnosť víkendovým i aktívnym turistom sa budeme venovať inokedy. Dnes sa budeme venovať sfére, ktorá sa dotýka úplne každého, zďaleka nie iba turistov, či športovcov – i keď tých o čosi viac, ako pohybovo menej aktívnych ľudí.

Pitný režim – pre niekoho banalita, pre informovaných alfa a omega akýchkoľvek pohybových aktivít.

Podľa odborníkov spotrebuje dospelý jedinec denne cirka 2 litre tekutín. Pochopiteľne, pri bežnom každodennom „fungovaní“ – bez akýchkoľvek športových aktivít. Športovo aktívny jedinec, pochopiteľne, závisí to od stupňa tréningového  zaťaženia, až do štyroch litrov. Počas letných mesiacov, pri vyšších teplotách je spotreba tekutín u športujúceho jedinca až trojnásobne vyššia, ako pri bežnom pohybe a počasí.

Tí neinformovaní obyčajne siahnu po fľaši s vodou až vo chvíli, keď reálne pocítia smäd – čo pri športovaní môže mať následky priam fatálne. Stratu tekutín totiž už nemožno dodatočne kompenzovať, preto je nevyhnutné, aby sme telu dopriali vodu v pravidelných, cirka pätnásť až dvadsať minútových intervaloch. Vedeli ste napríklad, že už strata 2 percent tekutín z celkovej váhy tela ma za následok citeľný pokles vytrvalosti? Pri strate štyroch percent človeku výrazne ubúdajú sily, zatiaľ čo v prípade piatich percent sa okrem zvýšenia frekvencie srdca, nevoľnosti, či únavy môžu dostaviť aj svalové kŕče… Strata desiatich percent už veľmi vážne ohrozuje zdravie športovca, ba priam až jeho život. Správny pitný režim preto v žiadnom prípade nemožno podceňovať!

Športové aktivity bez komentárov prospievajú ľudskému telu, avšak jedine, ak telu doprajeme dostatočný prísun tekutín. Turistika nie je výnimkou. Zvlášť pri záťaži vo väčších výškach, kde je kyslík zastúpený v menšom množstve človek dýcha rýchlejšie. Tým pádom pri náročnejších pohyboch spotrebuje viac tekutín. Nejeden turista už počas túry skolaboval práve z dôvodu nedodržania pitného režimu. Ako sme už spomínal v úvode, niekomu to môže prísť ako banalita, ale v skutočnosti ide o niečo, čo by sme v žiadnom prípade nemali podceňovať.

Tip pre vás:

Za jeden z najúčinnejších a najefektnejších nápojov na zahnanie smädu nie len pri športových aktivitách je považovaná jablková šťava zriedená s vodou, ktorá obsahuje takmer všetky dôležité látky, ktoré telo k správnemu fungovaniu potrebuje. Niektorí uvádzajú ako alternatívu aj ríbezľový džús.

Páči sa Vám, čo robíme? Podporte nás nákupom!