Close

info@exisport.com

Kolieskové korčule – inline korčuľovanie

Korčuľovanie na kolieskových korčuliach je nielen zábava, ale zároveň je to veľmi prospešný spôsob pohybu. Pri jazde na kolieskových korčuliach sa celé telo okysličí, bez toho aby ste zaťažovali kĺby.

 • Výhody korčuľovania na kolieskových korčuliach

  1. Korčuľovaním spaľujete tuky, posilňujete srdce, nohy, ale aj svaly okolo chrbtice. Predídete tým problémom s chrbtom.
  2. Spevníte si svaly okolo kolenného kĺbu, ktorý pri jazde na in-linoch nie je vystavený takej námahe ako treba pri behu alebo chôdzi.
  3. Vozenie na in-linoch vo vás rozvinie cit pre rovnováhu a koordináciu.
  4. Až si osvojíte základy pohybu na korčuliach, budete radi jazdiť dlho a ďaleko a tým si zvýšite aj svojou vytrvalosť.
  5. Korčuľovanie na in-linoch je zábavné, vybavenie sa vám vojde do batohu, takže s ním môžete jednoducho prejsť hromadnou dopravou, kam potrebujete. Technicky nie je nijako zvlášť ťažké, a tak základy zvládnete pomerne rýchlo.

  Naše tipy na prenos korčúľ

 • Ako správne jazdiť na kolieskových korčuliach

  Zahriatie

  Pred jazdou by ste si mali, rovnako ako pred akoukoľvek inou športovou aktivitou, zahriať svaly a dobre sa pretiahnuť. Najväčšiu pozornosť pri tom venujte nohám vrátane chodidiel, dolnej časti trupu a šiji.

  Rovnováha

  Najskôr si zvyknite na základný postoj, ktorý budete na kolieskových korčuliach potrebovať. Nohy majte vždy pokrčené, kolená uvoľnená. Natiahnuté nohy, zvyšujú riziko pádu a nenaučíte sa jazdiť správne. Pri státí na korčuliach skúste mierny pohyb nôh v kolenách a skúšajte ho tak dlho, až získate cit pre rovnováhu. Až sa rozbehnete, skúste sa na pokrčených nohách mierne nakláňať trupom dopredu a dozadu a ľahko prenášať váhu z nohy na nohu.

  Jazdite po jednej korčuli

  Pri korčuľovaní preneste po každom odraze celú váhu tela na druhú nohu. Prenášanie váhy z nohy na nohu je pre korčuľovanie absolútne kľúčové, zručnosť a jej zvládnutie z vás urobí rýchlo ozajstného korčuliara. Akonáhle toho budete schopní, začnite skúšať jazdiť po jednej nohe.

  Odrážanie

  Strážte si uhol, pod ktorým vyjdete na korčuli vzhľadom k smeru pohybu. Ak nohu vyrazíte príliš do strany, povedie to k nedostatočnému preneseniu váhy a budete mať málo času na prípravu ďalšieho odrazu. Ak naopak vyrazíte zaťaženú nohu príliš rovno v smere jazdy, nedostanete príležitosť k naozaj efektívnemu odrazu. Po odraze sa odľahčená noha vracia k zaťaženej nohe – ani na okamih jej pohyb nezastavujte. Plynule pokladajte kolieska na zem a začnite odraz druhou nohou. Korčuľu položte na zem mierne na vonkajšiu hranu, a ako na ňu postupne budete prenášať váhu, postupne sa preklopí na hranu vnútornej. Z nej sa môžete dobre odraziť. Pri odraze si dávajte pozor, aby ste neprepínali svaly.

  Pohyb rukami

  Kývavý pohyb rúk je veľmi dôležitý pre celkovo správny pohyb na korčuliach a tiež pre udržanie stability. Uľahčuje tiež premiestnenie ťažiska tela pri prenášaní váhy z jednej nohy na druhú.

  Zatáčanie

  Prejazd miernej zákruty je jednoduchší, ak máte na zemi obe nohy. Najprv predsuňte vpred bok a nohu na vnútornej strane zákruty. Súčasne s tým naklopte obidve korčule do strany, kam chcete zatáčať. Dbajte na to, aby bola váha tela rovnomerne rozložená na obidve nohy. Do ostrejších zákrut budete potrebovať prešľapovať, teda prekladať vonkajšiu nohu pred vnútorné. Vašej stabilite veľmi pomôže, ak budete mať pri zaťaženej vnútornej nohe vnútorný bok predsunutý dopredu a panvu vytočenú von zo zákruty. Keď pridáte k prešľapovaniu ešte dynamické prenášanie váhy, môžete týmto spôsobom zrýchľovať jazdu do zákruty rovnako efektívne ako pri rozjazde na rovine.

  Brzdenie

  Ak máte korčule opatrené brzdou, pokrčte sa v kolenách, preneste váhu na korčuli bez brzdy a korčuľu s brzdou predsuňte vpred a zatlačte. Ak korčule brzdu nemajú, preneste váhu na jednu nohu a druhú vytočte za ňou kolmo k smeru jazdy. Položením zadnej korčule na cestu a zatlačením zabrzdíte veľmi efektívne, ale kolieska tým samozrejme trpia. Ideálne je, keď máte miesto brzdenia čas na postupné spomaľovanie. Nohy rozkročte ďalej od seba a robte oblúky na obe strany (vlnovku). Kolená držte smerom k sebe a zaťažujte špičky korčúľ. Korčule automaticky vytvoria mierny “pluh”. Skúsenejší jazdci a jazdkyne pribrzďujú v oblúku švihom, ktorý pripomína zasekávaniu lyží na prudkom zasneženom kopci.

  Umenie pádu

  Ak sa pád nedá odvrátiť, snažte sa mať ho pod kontrolou. Otočte telo tak, aby ste padali dopredu, natiahnite ruky pred seba (nekrčte prsty!), Potom klesnite na kolená a až v krajnom prípade nechajte dopadnúť na zem lakte. Po celú dobu sa snažte držať hlavu nad zemou. Ak máte na sebe všetky odporúčané chrániče, väčšinou sa môžete hneď vzápätí zdvihnúť a pokračovať v jazde. Nebezpečné je padnúť priamo na chrbát alebo brucho, pretože tam vás nič neochráni, a navyše hrozí zranenie chrbtice. Pád na chrbát navyše znamená otras mozgu a na hlavou napred prinajmenšom rozbitú tvár. Pozor na zdanlivo ľahké pády na zadok. Reflex nás totiž núti strčiť si pod neho ruku, čím si vážne poškodíme zápästie. Ešte než prvýkrát zaviažete šnúrky korčúľ, mali by ste si ale ujasniť, do ktorej kategórie jazdcov sa hodláte zaradiť. Podľa toho si totiž budete vyberať zo širokej ponuky korčúľ i ďalšieho vybavenia.

 • Štýly korčuľovania na in-linoch

  Fitnes

  Pokiaľ vám ide hlavne o blaho a zdravie. Využijete najmä cyklotrasy v meste i jeho okolí. Fitnes korčule musia perfektne sedieť a hlavne mať kvalitné zapínanie. Oblečenie na korčuliarske túry býva jednoduché – elastické nohavice, tričko, vesta, cyklistická prilba, chrániče na kolená a batôžtek s náhradnými topánkami. Nikdy neviete, či sa nebudete vracať hromadnou dopravou.

  Speed

  Až vás prestane baviť pokojná jazda po cyklotrasách, môžete presedlať na speedové korčule a prihlásiť sa do nejakého závodu, alebo len jazdiť rýchlejšie ako ostatní. Speedové korčule majú nižšie topánku a dlhší nôž, takže umožňujú lepšie sklz. V poslednej dobe si získavajú väčšiu obľubu u amatérskych jazdcov – podľa ich slov je prejsť od fitnes korčúľ ku speedovým ako presadnúť z Trabanta do Mercedesu J

  Agressive

  Využijete ho hlavne vo skateparkoch. Korčule agressive majú menšie a pevnejšie kolieska, aby si poradili so schodmi, zábradlím aj rampami. Kolieska majú žliabok, aby korčule držali aj pri jazde po rúre (zábradlí). Aj tí “najhustejší” teenageri už dnes nosievajú pri jazde prilby a chrániče. Elastické trikoty nahrádzajú voľným oblečením, napr. mikina a nohavice s rozkrokom pri kolenách.

  Off-road

  Tento druh korčúľ je určený pre jazdu v náročných “voľných” terénoch. Majú veľké kolieska s dušou a plášťom a adrenalínové je na nich okrem samotnej jazdy aj brzdenie.

 • Čo nutne potrebujete pre in-line korčuľovanie

  Korčule

  V obchode si nechajte poradiť. Základné delenie síce vedie po línii fitnes – speed – agressive, ale zároveň si môžete vybrať mäkké alebo tvrdé topánky, dámske alebo pánske prevedenie, rýchle alebo trvanlivé kolieska, módny alebo usadlý dizajn.

  Naše tipy na korčule

  Oblečenie

  Ponožky, nohavičky (slipy) a top či tričko sú najlepšie z takzvaných funkčných materiálov, ako je CoolMax, pretože rýchlo odvádzajú pot od tela. Ak budete vyčíňať v skateparku alebo skúšať triky na ulici, nehanbite sa inšpirovať takzvanou „skate módou“. Široké nohavice, mikiny a bundy z pevných materiálov vydržia veľa vašich pádov. Na kondičné korčuľovanie sú vhodné elastické legíny alebo špeciálne nohavice s vypchávkami na bokoch, priedušná no vetruodolná vesta, a prípadne ľahučká a pritom teplá softshellová bunda.

   

  Prilba

  Na kondičné jazdenie poslúži cyklistický model. V skateparku je potrebná špeciálna helma, ktorá chráni zátylok a spánky.

  Naše tipy na prilby

  Chrániče

  Bežne sa nosia chrániče kolien a lakťov. Pre začiatočníkov sú dôležité chrániče zápästia a dlane. Hodia sa aj cyklistické rukavičky. Na extrémne kúsky používajú niektorí jazdci aj chrániče chrbtice.

  Naše tipy na chrániče

 • Tipy pre dobrú jazdu na kolieskových korčuliach

  * Čím sú kolieska na korčuliach väčšie, tým ľahšie zdoláte drobné nerovnosti. Menšie kolieska vám naopak zaistia väčšiu stabilitu. Ich tvrdosť zase rozhoduje o priľnavosti k terénu – mäkšie kolieska sa tak ľahko nepošmyknú, ale zase sa rýchlejšie opotrebovávajú. Najmäkšie kolieska majú označenie 74A, najtvrdšie 100A. Vyznávači fitnes korčuľovania sú väčšinou najspokojnejší s kolieskami 82A.

  * Na čom sa neoplatí šetriť, sú rozhodne ložiská. Čím budú kvalitnejšie, tým ľahšie sa vám pôjde a menej rýchlo sa unavíte. Ložiská ABEC 3 sú celkom pomalé – hodia sa pre deti. ABEC 5 sú rozumný štandard, rýchle ABEC 7 už sú skôr pre pokročilých korčuliarov, ktorí chcú zdolávať dlhšie trasy. Kvalitu ložísk môžete posúdiť sami. Kolieska na korčuliach čo najviac roztočte. Keď sa budú točiť dlho, je všetko v poriadku. Ak sa ale rýchlo zastaví, značí to nejaký problém (napr. nekvalitné ložisko).

  * Pre pohodlnú jazdu je dôležité, aby boli správne dotiahnuté upevňovacie skrutky. Neskôr si potom čas od času nastavenia prekontrolujte.

  * Životnosť vašich nových korčúľ bude závisieť predovšetkým na ráme, do ktorého sú kolieska pripevnené. Plastové rámy na lacných modeloch sú síce pružné, ale bývajú málo odolné proti nárazom a pomerne ľahko sa zlomia alebo inak poškodia. Najrozšírenejšie sú podvozky z hliníkových zliatin. Síce tlmia nárazy o niečo menej ako plast, ale sú oveľa trvácnejšie a odolnejšie. Najdrahšie modely majú ľahké a pevné podvozky z kompozitných materiálov. Na ráme je väčšinou uvedené, aké veľké kolieska sa do neho dajú namontovať.

  Náhradné diely

Páči sa Vám, čo robíme? Podporte nás nákupom!