Close

info@exisport.com

Turistika

Neviete si nájsť čas na návštevu fitnescentra a skákanie pred televízorom pri fitnes videách sa vám zdá „divné“? Ak ste doteraz nenašli telesnú aktivitu, ktorá by vám vyhovovala, vyskúšajte turistiku.

Obujte si tenisky a šups ho do prírody!

Turistika je najpraktickejšou formou cvičenia, tuky môžete spaľovať zadarmo, s úsmevom na tvári a bez zbytočných zranení. Dokonca je turistika považovaná za najpopulárnejšie odvetvie fitnes, ktorému sa ľudia venujú s pravidelnosťou až do vysokého veku.

Nepotrebujete drahé stroje, ani výnimočný atletický talent a každý ju má k dispozícii. Nemýľte si však turistiku s heroickými výstupmi na päťtisícovky! Telu chcete pomôcť, nie ho zničiť.

Ako pre začiatočníkov vám úplne postačuje, ak sa každý deň vyberiete na polhodinovú prechádzku do parku. Pomaly si zvyknete na telesnú aktivitu a dobrú kondíciu si jednoducho „vychodíte“. A pripravíte sa na dlhšie víkendové turistické túry. Do prechádzok môžete zapojiť partnera aj celú rodinu a z turistiky sa stanú pravidelné rodinné akcie.

 • Čo by ste mali vedieť predtým, ako sa vyberiete na turistickú prechádzku?

  Ak sa snažíte schudnúť, radšej zvoľte krátke prechádzky každý deň, ako jednu na veľké vzdialenosti raz za čas. Iba pravidelnosťou zabezpečíte pozitívny účinok pre svoje telo a naučíte ho telesnej aktivite.

  Buďte trpezliví a výkon podriaďte svojim schopnostiam. Nepreceňujte svoje sily. Ak budete svoje telo nútiť k vysokým výkonom, odplatí sa vám bolesťami a nadmernou únavou.

  Prechádzka asi 30 minút po jedle môže zvýšiť spaľovanie kalórii o 30%. Viac kalórii spálite, ak budete chodiť v piesku, vo vysokej tráve, alebo do kopca.

  Pri chôdzi zhlboka dýchajte!

  Ak nechcete ublížiť svojim nohám, zaobstarajte si topánky špeciálne určené na turistiku. Investícia sa vám v budúcnosti niekoľkonásobne vráti, nehovoriac o spokojnosti vašich chodidiel.

  Správnym spôsobom chôdze sa môžete vyhnúť nielen vyčerpaniu, ale aj prípadným zraneniam. Kráčajte s vystretým chrbtom, hlava musí byť vzpriamená a chodidlá smerujú vždy dopredu. Došľapujte na päty a váhu až potom preneste na hornú časť nohy. Pri stúpaní do kopca sa predkloňte a pomáhajte si pohybmi rúk.

  Nezabúdajte na fľašu s vodou, najlepšie neperlivou minerálkou, alebo doma vytlačenou zeleninovou šťavou. Energiu dopĺňajte ovocím, napríklad banány sú jej vynikajúcim zdrojom a obsahujú málo kalórií.

  Rozhodli ste sa začať s turistikou? Pozitívne zmeny nedajú na seba dlho čakať. Pobyt na čerstvom vzduchu má všestranný blahodarný vplyv na organizmus. Chôdza je nenáročná a upokojujúca, vhodná pre všetky vekové kategórie.

 • Turistika s deťmi: Kedy začať, ako motivovať, kam vyraziť?

  Chôdza je pre dieťa taká prirodzená, až je nutná. Keď k tomu pridáme čerstvý horský vzduch, dopracujeme sa k blahodarnej kombinácii, za ktorú sa vám kondícia a imunita dieťaťa veľkoryso odvďačia.

  Významnú úlohu pri horskej turistike hrajú rodičia – ak dokážu dieťa správne motivovať, otvoria mu bránu väčších možností.

  Najdôležitejšie, na čo treba brať ohľad je vek a individuálne osobitosti dieťaťa. Každé dieťa si vyžaduje osobité zváženie záťaže, ktorú sa chystáme ne neho uvaliť. Dôležité je tiež uvedomiť si, akú náročnosť zvoliť, aby ste dieťa neohrozili a „neotrávili“.

 • Batoľa a hory?

  Prvý rok sa turistika neodporúča. Isteže, nájdeme v horách pár jedincov s nemluvňaťom v nosičoch, no z hľadiska správneho vývoja a pohody dieťaťa riskujeme priveľa. Žiadny nosič stopercentne nezaručí, že pri zdĺhavejšej turistike neovplyvníme správny vývoj chrbtice dieťatka. O náročných vysokohorských trasách s meniacou sa hustotou vzduchu ani nehovoriac. Vydržte a obdobie do jedného roka prečkajte v kočíku ľahkými prechádzkami prírodou.

  Prvé ľahké výlety

  Urobte si viackrát počas hodinovej, maximálne dvojhodinovej prechádzky pauzu a nechajte ho kráčať i po vlastných. Vyberajte si opäť nenáročné výlety do prírody.

  Prvý menší výstup

  Každé dieťa si vyžaduje individuálny prístup a zhodnotenie jeho reálnych možností. Existuje mnoho sotva trojročných detí, ktoré zdolajú ľahší kopec či vršok úplne samé – po svojich.

  Významnú úlohu hrajú rodičia – ak dokážu dieťa správne motivovať, otvoria mu bránu väčších možností. V tomto veku je dobré, ak dieťa začneme pripravovať, že niečo musí zdolať i samé. Treba mu pomáhať pri zdolávaní prekážok, počas väčšieho stúpania zobrať „na koníka“, na rovinke zase nechať kráčať po svojich. Volíme atraktívnejšie trasy a výlety, ktoré dieťa zaujmú.

  Mnohokrát stačí studnička, potôčik, miestna chata, zvieratká či akékoľvek iné stanovisko, ktoré dieťaťu ponúkne okrem monotónnej chôdze aj záujmovú činnosť na rozvoj ďalších schopností. Vezmite so sebou deku, urobte si v polovici trasy malý piknik a nechajte malých drobcov odpočinúť. Takáto trojhodinová túra s dostatkom tekutín je pre dieťa do štyroch rokov tak akurát.

  Začíname s turistikou

  Dieťa je na väčšie záťažové pochody pripravené od svojich piatich až od šiestich rokov. Deti v tomto veku dokážu prekvapiť svojím výkonom. Mnohé dokážu vytrvať a zdolať i 5-6 hodinové trasy. Výborné sú trasy s náučnými chodníkmi, s vodopádom, chovnými stanicami, zaujímavými prevismi, lanovkami, netradičným chodníkom či rebríkmi. Jednoducho čokoľvek nové, čo dieťaťu zaručí zážitok a ojedinelú skúsenosť.

 • Štyri rady nad zlato pre detského turistu

  Pitný režim

  Majte po ruke vždy viac tekutín a i pri krátkych trasách nezabudnite aj na kúsok jedla pre posilnenie. Ponúkajte dieťaťu tekutiny i keď si samo nepýta.

  Prispôsobte tempo potrebám dieťaťa. Nezabúdajte že hlavným udavačom tempa nie ste vy ale ten najmenší člen vašej rodinnej výpravy.

  Stále v suchu

  Je prirodzené ak sa dieťa pri väčšej námahe spotí, majte preto po ruke zásobu náhradného oblečenia, aby nezachladlo.

  Pevná obuv

  Na záver ešte rada nad zlato, investujte do kvalitnej obuvi. Nevhodná obuv môže pri malej nepozornosti zmeniť rodinný výlet na hotovú nočnú moru.

 • Ako správne vybrať oblečenie na turistiku

  Výrobky, o ktorých výrobca tvrdí, že sú nepremokavé, musia mať šité spoje prelepené špeciálnou nepriepustnou páskou.

  Bunda by mala mať čo najmenej okrás – čím menej švov, tým lepšie. Pokiaľ je na bunde materiál na mnohých miestach zbytočne zdvojený až strojený (vrecká, vystužené ramená a lakte), potom sa to prejaví na menšej priedušnosti bundy, i napriek tomu, že samotný materiál je vynikajúci. Rukávy musia byť vsadené tak, aby umožňovali pohodlné vzpaženie, musia byť taktiež dostatočne dlhé; vhodné sú zipsy s umelými „zubami”, zips by mal byť chránený légou (s cvočkami alebo so suchým zipsom). Obojstranne rozopínateľný zips pomôže odvetrávať, uľahčí vysoký krok, nebráni používať istiaci úväzok. Na reguláciu teploty a odvetrávanie slúžia sťahovačky na dolnom okraji bundy, na krku, na konci rukávov, v páse, a prípadne vetranie pomocou otvorov v podpazuší, alebo cez sieťovinu vo vreckách. Vrecká musia byť uzavierateľné a zipsy prekryté légou. Límec a kapucňa musia vytvoriť dokonalú kuklu, ktorá ochráni krk, bradu, tvár, čelo a pochopiteľne hlavu, musí perfektne držať i za silného vetra na hlave a nesmie obmedzovať vo výhľade; pokiaľ si kupujeme bundu určenú na vysokohorskú turistiku, mala by sa pod kapucňu vojsť i prilba! Nohavice majú mať vystužené kolená a sedaciu časť – čo predlžuje ich životnosť. Nesmú obmedzovať v pohybe, musia sa pod ne vojsť predchádzajúce vrstvy. Je veľmi dôležité, aby umožňovali dlhý vysoký krok a pohodlný predklon. Nohavice so zipsami po celej dĺžke umožňujú ich obliekanie a vyzliekanie i cez topánky. Praktický je zvýšený pás a traky, ktoré sa ľahko odopínajú.

   

  Naše tipy pre pánov

  Naše tipy pre dámy

  Naše tipy pre deti

  1. vrstva

  Prvú vrstvu tvorí spodná bielizeň a tiež ponožky. Bielizeň má za úlohu odvádzať pot a vlhkosť od pokožky a zabezpečovať pocit sucha. Zároveň však musí byť príjemná na telo. Pre aktívny pohyb vyberáme z materiálov na báze špeciálnych umelých vlákien. Spodná bielizeň by mala byť priliehavá. Príliš tesná môže obmedzovať v pohybe, príliš voľná nespĺňa požiadavky na funkčnosť prvej vrstvy.

  2. vrstva

  Do skupiny oblečenia druhej vrstvy patria rôzne tričká, košele, roláky, mikiny, ľahké bundy a nohavice. Dobré materiály druhej vrstvy sú ľahké, nenasiakavé, priedušné a rýchloschnúce. Väčšinou sa jedná o podobné materiály ako využíva prvá vrstva, niekedy sa ale zároveň materiálovo približujú tretej vrstve. Vďaka druhej vrstve môžeme plynule reagovať na mierne zmeny teploty okolitého prostredia.

  3. vrstva

  Hlavnou funkciou tretej vrstvy je tepelná izolácia. Táto skupina je zastúpená predovšetkým najrôznejším oblečením z fleece materiálov. Kvalitný fleece je ľahký, tvarovo stály, odvádza vlhkosť preč od tela, tepelne izoluje a veľmi dobre schne, avšak nie je vôbec odolný proti vetru. Jeho hlavnou funkciou je udržanie telesného tepla. Z materiálov tretej vrstvy sa vyrábajú bundy, nohavice, rukavice, čiapky, multifunkčné čelenky i obuv do spacáku. Do tretej vrstvy patrí taktiež oblečenie z fleecových vetruodolných materiálov, ktoré zároveň plnia funkciu vrstvy štvrtej. Nahrádzajú dve vrstvy naraz – oblečenie je tak menej objemné, umožňuje ešte voľnejší pohyb a okrem toho nezaberie tak veľa miesta v batohu. Z tohto materiálu sa šijú bundy, nohavice ale i čiapky, čelenky a rukavice. (obrázok – vrstvenie)

  4. vrstva

  Štvrtá vrstva chráni pred vetrom. Obliekame ju na predchádzajúce tri vrstvy, preto musí byť dostatočne voľná. Úlohou tejto vrstvy je zabrániť vetru, aby prenikol k telu, zároveň však musí dovoliť potu a pare voľne odchádzať od tela. Túto vrstvu tvoria predovšetkým rôzne ľahké vetrovky a nohavice, ktoré sa dajú zbaliť do malého balíčka. Oceníte ich najmä tri potulkách prírodou, pri behu i pri cyklistike.

  5. vrstva

  Piata vrstva zabezpečuje ochranu pred premoknutím, a taktiež i ona dokáže prepúšťať vypotené vlhko. Hodnota nepremokavosti je udávaná výškou vodného stĺpca, pri ktorom tkanina prepustí prvú kvapku vody. Priedušnosť sa meria množstvom vodnej pary, ktorú tkanina prepustí za časovú jednotku. Mieru priedušnosti značne ovplyvňuje teplota a vlhkosť okolitého vzduchu.

  Ako vybrať kvalitnú turistickú obuv a správnu veľkosť ??

  Kvalitné turistické topánky sa nám odvďačia, napriek vyššej obstarávacej cene, dlhou životnosťou, pohodlím na viachodinových túrach, výletoch keďže topánku kupujeme na viacročné obdobie podľa intenzity využívania turistických topánok. Takže určite v tomto prípade platí: Nie sme tak bohatí, aby sme si kupovali lacné veci (ktoré nám nevydržia a po krátkom čase skončia svoju životnosť )!

  Neunáhlime výber obuvi a hlavne správnej veľkosti, aby sme predišli nepríjemnému prekvapeniu v teréne pri zostupoch, alebo výstupoch, (pri nesprávne väčšej veľkosti nám vzniknú otlaky pri zostupoch a takisto pri tesnej veľkosti, nakoľko kvalitné topánky sa nám neroztiahnu ako pri teniskách a ľahkej obuvi ).

  Ako vybrať to správne pre vás

  Odporúčame vyskúšať viac modelov a značiek, nakoľko každá výrobná šablóna u jednotlivých výrobcov je rôzna. Neodporúčame kupovať kvalitné tzv. turistické topánky v supermarketoch, kde nižšia cena vždy zodpovedá aj kvalite použitého materiálu a prevedenie výrobných procesov za účelom dosiahnutia čo najnižšej ceny, bez ohľadu na životnosť a požadovanú úroveň kvality.

  Pri zimných topánkach pamätáme na ďalšie ponožky, resp. už pri skúšaní použijeme ďalší pár ponožiek pre správny výber veľkosti obuvi.

  Rady a odporúčania. Na čo treba myslieť pri výbere obuvi:

  Topánky musia na nohe sedieť už pri skúšaní. Pred nákupom si v nich vyskúšame chôdzu po rovine, ohyb pri chôdzi hore i dole schodmi, posuv po šikmej doske, prípadne i lezecké kroky na stene. Ľahké trekové topánky využívame pri chôdzi ľahkým terénom, pre náročný terén je určená spevnená obuv. Pre chôdzu po snehu, v chlade a v mokrom prostredí je nutný hrubý vzor podrážky, tuhá podošva a tomu zodpovedajúci pevný zvršok. Vysoký nárok tu treba klásť na nepremokavosť a dobrú tepelnú izoláciu topánok. Obuv s membránou vyžaduje len najnutnejšiu údržbu, kožené topánky treba naopak pravidelne čistiť a impregnovať. Výber topánok ovplyvňuje i dĺžka plánovaného využitia: na jednoduchý výlet vám budú postačovať i topánky z menej kvalitnej kože a bez membrány (ktoré je však vhodné pred začiatkom pochodu včas impregnovať ), na viacdennú akciu sú vhodné len topánky so skutočne nepremokavým zvrškom (s membránou alebo z kvalitnej kože ).

  Čím máte na túre ťažší batoh, tým pevnejšie by mali byť vaše topánky – tuhá podošva, hrubý vzor podrážky a robustný zvršok, v ktorom noha po dôkladnom zašnurovaní pevne drží. Na vysokohorskej turistike oceníte topánky so špičkou, ktorá je prekrytá gumou. Tá ich chráni pred rôznymi škrabancami a odermi. Na topánky je veľmi vhodné používať turistické návleky (najmä pri vysokohorskej turistike). Turistické návleky zabraňujú prenikaniu dažďovej vody, snehu a rôznych kamienkov, či iných nečistôt k chodidlu zhora.

  Druh obuvi a aj použitý materiál na jej výrobu, to sú tiež faktory, ktoré musíme pred kúpou topánok zvážiť. Toto všetko v závislosti od ročného obdobia jej plánovaného využitia, náročnosti plánovaných aktivít i terénu. Tu radíme obuv do niekoľkých podskupín:

  -turistické sandále

  -outdoorové topánky

  -trekingové poltopánky

  -vyššia trekingová obuv

  -vysoká zimná trekingová obuv

  -špeciálna obuv rôzneho druhu určená na športové účely

  Naše tipy pre pánov

  Naše tipy pre dámy

  Naše tipy pre deti

Páči sa Vám, čo robíme? Podporte nás nákupom!